Femija im me ndricon jetenMish vici i marinuar me salcë kosi

 

Mishi i vici duhet të jetë vetëm tul, duhet t’i kemi hequr dhjamin dhe lëkurën. Për ta realizuar na nevojiten:


-          400 gr mish vici, që do ta kemi prerë në katror mesatar;

-          500 ml kos me 0% yndyrë;

-          Pak xhinxher;

-          Piper të kuq;

-          Vaj ulliri;

-          Një dorë me rrush të thatë;

-          Kripë;

-          Shkopinj druri që i përdorim për shishqebap.

Në një tas vendosim kosin, xhinxherin, kripën, piperin e kuq, rrushin e thatë që do e kemi prerë në copa të vogla dhe i përziejmë. Katrorët e mishit i vendosim në shkopinjt dhe më pas i kalojmë në salcën e krijuar. Do të qëndrojnë për tu marinuar rreth 1 orë. Më pas do t’i vendosim në tavë me pak vaj ulliri dhe i fusim në një furrë të ngrohur paraprakisht me 2000.

 

Kalendari i shtatzanisë

Imazhe

JoomGallery not installed

Regjistrohu / Login

Shikoni faqen tone ne

Na kontaktoni